Hovelsruds historiska trädgård
Trädgården på Hovelsrud har inte alltid varit lika imponerande som den är idag. När Marianne tog över gården 2009 såg den helt annorlunda ut, och inte mycket fanns kvar av det arbete som hennes farfarsfar lagt ner. Det ville Marianne ändra på, och så påbörjades arbetet med att återföra både huset och trädgården till sin forna storhet. Det var ett enormt åtagande, men med ett imponerande slutresultat.
”För mig var det viktigt att trädgården skulle se ut som den gjorde på 1840-talet. Det ligger så mycket historia bakom. Det har varit ett roligt projekt att genomföra,” säger Marianne.
Något av det bästa med trädgården är, enligt Marianne, att nästan allt som växer där är ätbart. Krusbär och svarta vinbär, äpplen, päron och plommon – och mycket mer.
"Jag lade mycket tid på att hitta rätt sorter, för att göra trädgården så autentisk som möjligt. Som tur var hittade vi flera dokument som beskrev vad som tidigare planterats i trädgården. Och så fick jag mycket hjälp från experter på området,” säger Marianne.
År 2012 tilldelades Marianne det nationella kulturlandskapspriset för sin fantastiska trädgård, och 2014 vann hon även Europa Nostra (EU:s kulturarvspris).
Vill du ta en promenad? Som besökare på gården kan du gå en guidad tur i den vackra trädgården, och smaka på dess härligheter! I gårdsbutiken kan du också köpa juice och sylt gjort på trädgårdens bär och frukter.