Utforska stränderna på Jæren
Stor och livlig eller liten och intim? Vi hjälper dig hitta din favoritstrand på Jæren.
Ognasanden: Lätt att ta sig till med bil eller tåg (Jærbanen). Tar du tåget ligger stationen cirka 15 minuter från stranden. Med bil går Nordsjøvegen rakt genom Ogna. Vid stranden finns en camping med kiosk, tillgängliga gångvägar och flera fina vandringsleder.
Brusand strand: Stranden hänger ihop med Ognasanden och har en egen camping med plats för både husbilar och husvagnar. Här passar det perfekt att bada, surfa och fiska. Här finns också de så kallade Hitlertennene (”Hitlers tänder”), en rad stenblocksanläggningar som användes av tyskarna under andra världskriget.
Nærlandstranden och Refsnesstranden ligger nära Obrestad Fyr och den nationella turistvägen på Jæren. Refsnesstranden är lättillgänglig, med stigar från parkeringen ner till stranden. Det finns även duschar i närheten.
Orrestranden är ett annat stopp på den nationella turistvägen, vid Klepp. Här finns det bra parkerings- och toalettfaciliteter, och man kan köpa mat och dryck i informationscentret i Orre Friluftshus. Stranden har dessutom fått den prestigefyllda miljömärkningen Blå Flagg.
Borestranden är en populär plats för surfare och ligger längs den nationella turistvägen på Jæren. Här kan du lära dig att surfa, ta en nybörjarkurs i kitesurfing och övernatta nära stranden. På sommaren kan du hyra surfutrustning och köpa förfriskningar i kiosken. Det finns duschar och toaletter nära parkeringen.
Hellestøstranden i Sola är ett tillgänglighetsanpassat rekreationsområde och ett populärt ställe för soldyrkare på sommaren. Här hålls en årlig kite-festival, och stranden är populär bland surfare.
Ølbergstranden är en liten sandstrand som passar perfekt för bad och lata dagar i solen på sommaren. Här kan du även vandra året runt. Många menar att områdets bästa mjukglass finns här, på Ølbergkiosken. Stranden ligger sydväst om Stavanger flygplats, precis vid Ølbergs hamn.
Vigdelstranden är en mindre strand en kort bit från Ølberg. Det finns en stig ner till stranden och toaletter i området.
Solastranden är lång och grund, vilket gör den populär bland kitesurfare och surfare. I norra änden ligger Sola Strand Hotel, och i söder finns en golfbana. Stranden ligger nära Stavanger flygplats.
Den mindre Regestranden ligger nära Solastranden. Här finns en stor parkering och området har dessutom en del gatukonst.